Na nowym osiedlu

Niedziela, 11 czerwca. Niedziela Trójcy Przenajświętszej. Z o. Markiem Wilkiem, proboszczem parafii, wybrałem się na nowo powstające osiedle w Guarambare. Jest to osiedle wybudowane z jakiegoś funduszu krajowego dla ludzi ubogich. Państwo wybudowało maleńkie domki i udostępniono te domy ludziom w zamian za niski czynsz. Domki wyglądają schludnie przede wszystkim dlatego, że są nowiusieńkie. Nie ma tym osiedlu jeszcze kaplicy więc Msza święta będzie odprawiona w powstającej dopiero sali „muliti uso”. W sali tej ma być w przyszłości świetlica, punkt sanitarny i zależy jak jeszcze mieszkańcy zechcą ją wykorzystywać.

Mapa Googli pokazuje że to miejsce ma jakąś sensowną zabudowę i czyściutkie dachy. Ta większa wolna przestrzeń w środku osiedla nie jest już tak pusta jak na mapie, bo w części tej powierzchni stoi tam pomieszczenie, które dziś było miejscem Mszy św.

Ale zanim dojechaliśmy tam

kwitnący krzew świętej Rity. To tak, żeby nie zapominać, że w Paragwaju jest właśnie zima 🙂

Droga nie jest zbyt komfortowa, ale gdy jest sucho można powoli przejechać.

po drodze mijamy domy. Oto jeden z nich. Naprawdę!

 

Jesteśmy na miejscu. Ludzie gromadzą się w jedynej dostępnej sali, która jest jeszcze w trakcie budowy.

W czasie Mszy św. odbył się chrzest.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy dom bardzo ubogich ludzi. Wspólnota parafialna ma jutro zacząć budować dla tych biedaków nowy dom. Zapewne nie będzie to nic komfortowego, ale każdy inny będzie lepszy od tego.

One thought on “Na nowym osiedlu

  1. Poczekałem te dwa tygodnie nie wpisując żadnego komentarza, by nie zapeszyć 🙂 Tak sobie pomyślałem, że po tym wprawdzie krótkim, ale jednocześnie bogatym w przeżycia pobycie w nowej Rzeczywistości dalej wszystko potoczy się z Bożą pomocą jak najlepiej. Z Twoich relacji i spostrzeżeń i mnie urzeka piękno Paragwaju i ta prostota, której w Polsce już dawno bardzo brakuje. Mimo tego, że jesteś Tadzik tak daleko cieszymy się z Iwonką, że stajesz się oto jednym z Tych, co to niosą Dobrą Nowinę hen w daleki świat. Po tym nieco patetycznym wstępie news meteorologiczny- u nas 20 stopni jutro- lato, podczas gdy u Ciebie w środku zimy 23 :). Bardzo Cię pozdrawiamy i czekamy na kolejne wpisy, wrażenia i radości 🙂 . To tyle na początek.
    P.S. Ech ten tukan 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *