inaczej niż u nas

Inaczej niż w Polsce wygląda tu duszpasterstwo. Już o tym troszkę napisałem, dziś jeszcze dwa przykłady. Pierwszy dotyczy chrztu świętego. Rodzice, którzy chcą ochrzcić swoje dzieci, przygotowują się do tego sakramentu podczas spotkań prowadzonych przez katechistów świeckich. W zależności od potrzeby może to być jedno spotkanie, albo wiele spotkań. Chodzi o to, żeby doprowadzić rodziców do prawdziwej świadomości czym jest chrzest ich dziecka.

Sakrament chrztu świętego udzielany jest w naszej parafii w Gruarambare raz w miesiącu. Zwykle jest chrzczonych około 10 dzieci. Dziś chrztu udzielał o. Marek Sowiński.

Natomiast przygotowanie do I Komunii świętej odbywa się w każdej z naszych 14 kaplic. Cykle przygotowania trwa dwa lata. Katecheza w tym czasie obejmuje nie tylko dzieci, ale także ich rodziców. W czasie tych dwóch lat jest kilka momentów uroczystych. Dziś byłem świadkiem jednego z nich. Oto dzieci otrzymywały od swoich rodziców księgę Pisma świętego, a następnie świecę. Tak jak w przypadku chrztów, także przygotowaniem do I Komunii świętej zajmują się katecheci świeccy.

Dziś (s0b0ta) odprawiłem Mszę św. w kaplicy Santa Rosa, a dokładniej w jednej z dwóch kaplic pod tym wezwaniem. Otóż w jednym miejscu naszej parafii są dwie kaplice pod tym samym wezwaniem. Do tego są na tej samej uliczce, po prostu naprzeciw siebie. Msze święte są odprawiane na przemian, raz w jednej, raz w drugiej kaplicy.

Jutro niedziela. Mam trzy Msze, w trzech różnych kaplicach. Praca się rozkręca …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *