San Roque Gonzáles

Jedna z kaplic w naszej parafii nosi imię świętego Roque González.

Szczerze mówiąc nic mi nie mówiło takie imię świętego, ale postanowiłem w końcu się tym zainteresować.

Co to za święty? Kto to taki?

Otóż św. Roque González de Santa Cruz jest pierwszym i jak dotychczas jedynym świętym Paragwajczykiem! Wypada więc abym poznał jego postać. Urodził się w Asunción w roku 1576, a zmarł, a właściwie został zamordowany 15 listopada 1628 r. Był kapłanem i zakonnikiem Towarzystwa Jezusowego, założycielem wielu misji i tak zwanych „redukcji jezuickich”. Został ogłoszony świętym przez Jana Pawła II w 1988.

Troszkę szczegółów.

Został wyświęcony jako kapłan diecezjalny gdy miał 22 lata i dość szybko został proboszczem parafii katedralnej w Asunción. Gorliwie prowadził duszpasterstwo i nie przyjmował godności kościelnych, które mu proponowano. W roku 1609 zrezygnował z funkcji proboszcza i wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, czyli popularnie mówiąc do Jezuitów. Rozpoczął wówczas pracę misyjno-ewangelizacyjną. Założył wiele tak zwanych „redukcji jezuickich”, czyli osad, miasteczek, które powstawały po to, aby żyć w nich według Bożego zamysłu. Niektóre z tych redukcji są na terenie dzisiejszego Paragwaju, inne na obecnych terenach Argentyny i Brazylii (Paragwaj był w owym czasie większy terytorialnie).

W jednej z tych „redukcji” został zamordowany 15 listopada 1628 roku. Jest pochowany w Asunción, w Colegio Cristo Rey.

Został beatyfikowany w roku 1938, a w 1988 roku Jan Paweł II ogłosił go świętym. Dokonało się to nie gdzie indziej, ale w Asunción!

Procesja z figurą św. Roque González

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *