Żołnierze w kościele

Nie miałem najmniejszego pojęcia wyjeżdżając do Paragwaju, że trafię do jednej z najbardziej tradycyjnych, a może najbardziej dbającej o tradycje, parafii w Paragwaju. Taką parafią jest właśnie Guarambaré.

Dziś kolejny dowód, a jutro będzie następny 🙂

Otóż jutro, 29 września, jest święto świętego Michała Archanioła, którego kojarzymy z żołnierzem, wojownikiem, obrońcą wartości. W Guarambaré to święto jest dniem, gdy trzy procesje żołnierzy schodzą się i spotykają się przed kościołem o jednej porze.

Jacy to są żołnierze? Otóż możemy być zaskoczeni. To są żołnierze i żołnierzyki w wieku od 5 lat do lat 20. Wszyscy oni ubrani są w jednakowe, głębokozielone mundury. Maszerują w bardzo charakterystyczy sposób, przenosząc lewą nogę normalnie, natomiast prawą nogą suną po ziemi, wydając przy tym chakterystyczny dźwięk. W dłoniach wszyscy owi żołnierze trzymają karabiny, ale na szczeście wycięte z drewna.

Święto świętego Michała Archanioła jest ich świętem. W Guarambare przy trzech kaplicach organizowani i ćwiczeni są „żołnierze”. Podobno w całym Guarambare jest ich ponad tysiąc!!!

Dzisiejsza (i jutrzejsza) uroczystość jest głównym świętem dla tych dziewcząt i chłopców. To co jest warte podkreślenia, to ważna zgodość święta kościelnego i święta państwowego. Otóż, 29 września Kościół obchodzi święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, natomiast Paragwaj świętuje kolejną rocznicę wygranej bitwy  podczas wojny w Chiaco. Tak więc 29 listopada świętowane jest zwycięstwo pod Boqueron  i jednocześnie, Dzień Żołnierza Paragwajskiego!

Może to tyle… jutro będzie znacznie więcej zdjęc. I może też jutro będę mądrzejszy o kolejne fakty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *