Święty Michał

We wczorajszym wpisie w zasadzie przedstawiłem jak przeżywana jest tutaj uroczystość św. Michała Archanioła. Jest to z jednej strony Jego kult religijny, a z drugiej święto młodego wojska z Guarambaré.

Dziś rano odprawiliśmy przed kościołem Mszę św., po której nastąpiła procesja ku czci św. Michała Archanioła. Jak widać na wczorajszych i na dzisiejszych fotografiach tych figur jest kilka. Otóż główna figura znajduje się w naszym kościele, ale w trzech kaplicach, na trzech osiedlach także znajdują się figury św. Michała. Na tych właśnie trzech osiedlach zorganizowane są grupy młodych żołnierzy. Wczoraj wieczorem żołnierze z trzech części miasta przyszli w procesjach przed kościół. Wszystko jest tak zorganizowane, żeby trzy procesje zeszły się w jednym miejscu w tym samym czasie.

  Każda figurka św. Michała Archaniła miała swoją wartę honorową.

O co chodzi z tym młodym wojskiem? Tak szczerze, to nie potrafię tego do końca zrozumieć, a co za tym idzie, wytłumaczyć. Od miejscowych dowiedziałem się, że wszystko zaczęło się około 50 lat temu. Zaczęto szyć chłopcom mundury i ćwiczyć ich w wojskowych rygorach. Nie wiem, czy to tylko taka zabawa na pokaz, czy jest to jakaś poważniejsza formacja, choćby jak wśród naszych harcerzy. Z biegiem czasu zapewne będę wiedział więcej. Jedno jest pewne, jest to widowiskowe.

Na mnie największe wrażenie robią tacy wielcy żołnierze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *