Tupârenda

Tupârenda to nazwa miejscowości położenej w okolicy jeziora Ypacarai. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej z Schoenstatt. Dzisiaj miałem okazję być w tym Sanktuarium z grupą dzieci oraz z Siostrami Elżbietankami, które się tymi dziećmi opiekują.

Miejsce jest bardzo ładne i zadbane, a pogoda sprzyjała więc był to miły sobotni wyjazd.

Kult Matki Bożej z Schoenstatt jest bardzo rozpowszechniony w całej Ameryce Południowej więc znać wiedzieć kilka informacji. Założycielem Dzieła Szensztackiego jest ojciec Józef Kentenich. Urodził się 18 listopada 1885 roku w Gymnich koło Kolonii. W roku 1910 roku otrzymał święcenia kapłańskie i od 1912 roku rozpoczął tworzenie Dzieła Szensztackiego. Podczas II Wojny Światowejprzebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau. Po drugiej wojnie światowej odbył kilka podróży do Afryki, Ameryki Południowej i Północnej zakładając tam i umacniając Ruch Szensztacki. Zmarł w 1968 roku. Do końca życia wypełniał niestrudzenie zadania Założyciela. Swoim słowem głosił przede wszystkim orędzie o Bogu, który jest miłosiernym Ojcem i wskazywał wszystkim wspaniały wzór Maryi, Matki i Wychowawczyni „nowego człowieka w nowej społeczności”.

One thought on “Tupârenda

  1. Pamiętam, piękne miejsce. Za moich czasów miewaliśmy tam spotkania i rekolekcje. Pozdrawiam Cię Tadziu i dziękuję za Twoją relację, dzięki której odżywają we mnie wspomnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *