Legenda o Pa’í Sumé

Odwiedziając piękne wzgórze Yaguarón spotkałem coś bardzo dziwnego, to znaczy odciśnięty w skale kształt ludzkiej stopy, z informacją, że jest to ślad stopy św. Tomasza. Hmmm…, pomyślałem, co najmniej dziwne. Teraz postanowiłem zainterosować się tym bardziej i dotarłem do tak zwanej „Legendy o Pa’í Sumé” czyli o świętym Tomaszu.

* * *

Wśród Indian krążyła legenda, że bardzo dawno temu, wędrował po Ameryce pewien człowiek. Był wysoki, miał wielką siwą brodę i był niezwykle mądry. Nazywano go Sumé lub Tumé. Przybył on aby nauczyć Indian rolnictwa, siania kukurydzy, manioku i innych produktów żywnościowych, a także sztuki używania yerba mate. Gdy wykonał swoje pracę udał się w kierunku morza, pozostawiając ślady swoich stóp odciśnięte w skałach w różnych miejscach kontynentu.

W Paragwaju można zobaczyć ślady stóp świętego Tomasza (pyporé) na różnych wzniesieniach: Tacumbú (Asunción), Santo Tomás (Paraguay), Cristo Rey (Caacupé), Yaguarón, itd.

Mówi się także, że Pa’í Sumé, mityczny bohater naszych aborygenów, wysłany przez stwórcę nazywanego Ñande Ruvusú lub Ñande Ru papá- tenondé i miał za zadanie nauczyć ludzi Guaraní przykazań religijnych, zasad etycznych i społecznych, życia plemiennego, wytwarzania narzędzi i przedmiotów, uprawiania niektórych rodzajów warzyw jadalnych i wykorzystywania innych.

Katecheci, w swoim nauczaniu, korzystali z tej legendy, mówiąc, że ten mityczny bohater aborygenów to święty Tomasz, który wyprzedził innych i przybył do Ameryki, aby utorować drogę misjonarzom.

* * *

Z postacią św. Tomasza związana jest droga łącząca dwa oceany: Atlantyk i Pacyfik, która prowadzi przez kontynent południowoamerykański.

Droga św. Tomasza

Jeszcze przed odkryciem tej części Ameryki, Indianie używali do swoich podróży ku wybrzeżom i w głąb lądu pewnego systemu dróg, które były znane pod nazwą Peavirú lub Peavijú. Później używali tych dróg w swoich wyprawach także europejczycy, pod kierunkiem Indian. Ten system komunikacji otrzymał nazwę Drogi świętego Tomasza, co jest zapisane w książkach historycznych mówiących o Redukcjach Jezuickich w Paragwaju.

Trzeba pamiętać, że legendy analogiczne do tej o Pa’í Sumé krążyły w innych częściach Ameryki, wśród Inków, Majów, Azteków i ludzi kultury Czibcza, idt.

* * *

na podstawie:

http://www.portalguarani.com/detalles_museos_otras_obras.php?id=103&id_obras=2433&id_otras=369

http://laatlantidaenamericamartabalbi.blogspot.com/2015/05/sume-y-viracocha.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *