Ybytyruzu

Ybytyruzu – to tajemniczo brzmiące słowo w języku guaraní to nazwa miejsca, w którym franciszkanie (brązowi) mają „ogród franciszkański”, zwany też „sanktuarium ekologicznym”. Obie te nazwy są dość dziwne i tajemnicze. Tak naprawdę jest to po prostu piękne miejsce w subtropikalnej puszczy, w pobliży najwyższej w Paragwaju góry. Miejsce, w którym jest przepiękna, nieskażona przyroda, ale też i przestrzeń skłaniająca do modlitwy. Ybytyruzu jest położone kilka kilometrów od Cerro Tres Kandú czyli najwyższej góry w Paragwaju, która wznosi się na 842 m npm.

 Najważniejszym i napiękniejszym miejscem w tym ośroku jest kaplica „Prorcjunkula”. Kaplica wybudowana na podobieństwo słynnej kaplicy w Asyżu.

Jest także dom w którym można się przespać. Co ciekawe dom jest zawsze otwarty i po prostu wystarczy przyjechać i zamieszkać. Na stałe nie mieszka tu nikt.

Nam trochę trudno w to uwierzyć, ale to są po prostu domy mieszkalne.

Jadąc do tego miejsca mijaliśmy bardzo, bardzo ubogie domy.

 

To zdjęcie nie oddaje całej prawdy, bo ta pajęczyna miała około 3 metrów szerokości.

Na zbliżeniu widać niezwykłe zakończenie nóg pająka. Jakby haczyki…

To efekt fotograficznego polowania na motyla. Widać tylko tyle co widać. W rzeczywistości ten motyl jest wielki, każde z jego skrzydeł ma ok 8-10 cm. I gdy rozkłada skrzydła to ich górna płaszczyzna wprost świeci przepięknymi niebieskimi i fioletowymi kolorami. Niestety nie dałem  rady „upolować” tego pięknego widoku.

Ten pomarańczowy motyl „pozował” grzecznie, nie tak jak jego większy i piękniejszy niebieski kuzyn.

3 thoughts on “Ybytyruzu

  1. Mimo, ze znam wiele krajów w Ameryce Lacinskiej, dowiaduje sie tutaj wielu ciekawych rzeczy o krajach których nie znam.
    Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *