Papaja, czyli mamón

Byłem dziś na spotkaniu w naszym klasztorze w Areguá.

Pomijając samo spotkanie, to pragnę się podzielić kilkoma informacjami o drzewie zwanym tutaj mamón. Jest to drzewo, które rośnie w krajach tropikalnych i subtropikalnych, a jego owoce w Polsce znamy pod nazwą papaja. Papaja to kolejny owoc, który tu spotyka się niemal na wyciągnięcie ręki, który jest potężnym magazynem witamin i minerałów. Podobno jest niezwykle wartościowy w walce z chorobami nowotworowymi. Owoc jest spożywany na różne sposoby: na surowo jako element składowy sałatek, a także wykonuje się z niego dżemy, konfitury i soki.

Samo drzewo mamón jest bardzo specyficzne. Jego pień wyrasta na 5 do 10 metrów i tylko na wierzchołku ma kilka czy kilkanaście liści. Udało mi się dziś sfotografować jedno drzewo aktualnie kwitnące i drugie na którym są już zawiązane owoce. W miarę gdy owoce rosną część liści opada i ostateczne zostaje tylko kilkumetrowy pal, a na jego wierzchołku 30-40 centymetrowe owoce. Widok jest dość dziwny.

To drzewo mamón jest niewielkie

ale właśnie kwitnie.

Na sąsiednim drzewie już są owoce.

W sąsiedztwie na kaktusie spotkałem owoce kaktusa. Podobno są jadalne i bardzo smaczne. Dotychczas jednak nie miałem okazji spróbować.

 

2 thoughts on “Papaja, czyli mamón

  1. Papaya jest roslina dwupienna, czyli niektóre rosliny sa samcze, a inne samicze.
    W Meksyku rzeczowník „mamón” oznacza kogos nieprzyjemnego dla innych (w Kolumbii ma zblizone znaczenie), a w Chile oznacza maminsynka.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *