Chipa paraguaya

Wielka Środa to w Paragwaju dzień pieczenia chipy. Czym jest chipa? Można powiedzieć, że paragwajskim przysmakiem numer jeden! Paragwajczycy są dumni z chipy, chwalą się jej smakiem, w każdej rodzinie robi się ją najlepszą!!, a każda babcia zna najlepszą recepturę!!!.

Na co dzień chipa sprzedawana jest głównie na ulicach. Sprzedawcy noszą ją na głowie na wielkich „tacach” plecionych z wikliny  i zachęcają do kupienia. Jednak specjalną wartość ma chipa pieczona na święta wielkanocne. Jest obowiązkowa w każdym domu, jest głównym smakołykiem, jest czymś bez czego nie można przeżyć świąt. I właśnie środa w Wielkim Tygodniu jest dniem, kiedy wszyscy pieką chipę.

Chipę przygotowuje się z mąki kukurydzianej, sera paragwajskiego, mąki z mandioki. Do tego masło, jajka, sól i anyż.

Chipa zwykle ma kształt małej bułeczki lub dużego obważanka. Może jednak, zwłaszcza przy okazji świąt, przybierać inny kształt.

Tradycyja chipa jest pieczona w takim oto piecu.

Chipa gotowa czyli Wielkanoc już blisko!

 

PS

Dziś zajadając smaczną, świąteczną chipę ułamał mi się ząb 🙁 Może to nie jej wina, może po prostu przyszedł czas na tego zęba.

2 thoughts on “Chipa paraguaya

  1. Tadziu, w tym szczególnym dla Ciebie dniu, Dniu Kapłańskim i z okazji zbliżającego się Święta Zmartwychwstania Pańskiego z serca życzymy Ci wielu łask, Bożej opatrzności, światłości Ducha Świętego, dobrego zdrowia, samych dobrych dni i jeszcze dużo estetycznych doznań i przygód. I niech Ci się przyśni ser jajeczny

    1. Dzięki za życzenia i dobre słowa. A ser jajeczny, to faktycznie, tylko może mi się tutaj przyśnić. Może jeszcze kiedyś będzie mi dane go spróbować na jakąś Wielkanoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *