Tak powstaje przyszłość

Gdy w ubiegłym roku przyjechałem do Guarambaré jedną z pierwszych rzeczy, którą zobaczyłem był teren budowy nowego Uniwersytetu. Budowa była wówczas w zupełnie początkowej fazie. Dziś dobiega końca, a za tydzień nastąpi uroczyste otwarcie Uniwersytetu.

Historia tej inicjatywy sięga roku 2007, kiedy to pomiędzy Szkołą Parafialną w Guarambaré i Uniwersytetem Katolickim „Nuestra Señora de Asunción” została podpisana umowa, która umożliwia młodzieży kończącej naukę w szkole średniej, kontynuowanie edukacji na poziomie uniwersyteckim w filii Uniwersytetu. Od początku zaczęły działać następujące kierunki: księgowość, prawo, informatyka. Ta działalność odbywała się na terenia naszej Szkoły Parafialnej.

Mijały lata, dochodziły kolejne roczniki, i po prostu brakowało miejsca. Z inicjatywy o. Marka Wilka kilka lat temu powstał pomysł budowy nowego obiektu dla filii Uniwersytetu. Władze tej uczelni wykazały gotowość i rozpoczęły finansowanie budowy. Tak w telegraficznym skrócie wygląda historia obiektu, który za tydzień zostanie oficjalnie oddany do użytku.

Nadałem temu wpisowi tytuł: „Tak powstaje przyszłość”, bo Uniwersytety zawsze i wszędzie były i są krokiem w przyszłość, bo kształcą ludzi przyszłości. Dodatkowo jest to krok w przyszłość, bo ten budynek to w realiach Guarambaré budynek z przyszłości. Odbiega niemal wszystkim od standardów jakie tutaj panują. Jest pięciopiętrowy i góruje nad całą okolicą, bo w całym Guarambaré są tylko parterowe domki i zaledwie kilka posiadających drugie piętro. Jest nowoczesny i dobrze wyposażony: wszystkie pomieszczenia posiadają klimatyzację, budynek posiada windę, sale wykładowe są wyposażone w skromne, ale nowoczesne meble i sprzęt. Jest porządnie zbudowany i wykończony, o wiele staranniej niż większość obiektów. Posiada własną oczyszczalnię ścieków, własne transformatory i magazyny wody.

Jak powszechnie wiadomo każdy sukces ma wielu ojców i zapewne wiele osób zasłużyło się przy powstaniu tego dzieła: władze Uniwersytetu z Asunción, architekci, inżynierowie, budowlańcy, itd. Jednak bezsprzecznie nie byłoby tego dzieła gdyby nie wizja i ciężka, systematyczna praca o. Marka Wilka. Jemu to Guarambaré zawdzięcza wielki krok w przyszłość!

Ostatnie prace przy odwodnieniu i porządkowaniu terenu.

Jak widać na tej i kolejnych fotografiach sąsiedztwo Uniwersytetu stanowią zwykłe domki rodzinne. Ciekawostką jest to, że w związku z budową wartość tych działek budowlanych poszła w górę o 500 procent

Władze Guarambaré, gdy budowa dobiega już końca, zaczęły budować drogę przy murze Uniwersytetu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *