Nowy cykl katechezy

W Paragawaju nie ma katechezy w szkole, chyba, że jest to szkoła przyparafialna. Wówczas można ją prowadzić „na własny koszt”, jednak w oficjalnym programie nauczania jej nie ma. Katecheza dzieci i młodzieży odbywa się w parafii. Jest zadziwiająco duża liczba katechetów (w naszej parafii około 120), którzy pracują zarówno przy kościele parafialnym, jak też przy każdej z kaplic. To na katechetach spoczywa obowiązek zorganizowania i prowadzenia katechez.

Katecheza przed I Komunią św. trwa dwa lata. Rodzice zgłaszają swoje dziecko, czasem kilka dzieci naraz, a następnie mają obowiązek z dzieckiem w katechezach uczestniczyć. Jest więc to katecheza rodzinna. Nie ma ściśle określonego wieku, kiedy dzieci przystępują do I Komunii św. Najczęściej jest to około 10 lat, ale bywa, że kilka lat później.

Dziś w kościele przewodniczyłem nabożeństwu dla dzieci z pierwszego roku przygotowań. Nabożeństwo polegało na odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych i przyjęciu przez rodziców tekstu wyznania wiary. Rodzice zobowiązują się, że w tym roku każdego dnia będą z dzieckiem odmawiać wyznanie wiary.

3 thoughts on “Nowy cykl katechezy

 1. W Ameryce Lacinskiej jest bardziej indywidualnie. Tak jest chyba lepiej. W Polsce dzieci ida masowo do Pierwszej Komunii, i malo w tym przemyslen a duzo masówki. Ja do dzisiaj pamietam, ze przed „pójscie do Komunii” nie bardzo rozumielismy o co chodzi, mimo ze co tydzien mielismy „religie” w salce przy Katedrze.
  Lepiej jest by kazdy podejmowal decyzje (wraz z Rodzicami), kiedy jest gotowy by przyjac Pierwsza Komunie.
  Pozdrawiam serdecznie

   1. To prawda, ale są obyczaje bardziej szczere i mniej szczere. Oparte bardziej na przemyśleniu, i oparte bardziej na tradycji, nad którą niewielu się zastanawia.

    By być szczerym ( 🙂 🙂 🙂 ) dodam, że nie wszystkie obyczaje np. w Meksyku uważam za szczere i nie wszystkie mi sie podobają. Podobnie jak w innych krajach Ameryki Łacinskiej, które znam troszke lepiej niż jedna wizyta w hotelu.

    Pozdrawiam serdecznie i życzę by Ojciec był bardzo sprawnym narzędziem w rekach Pana. Ja staram sie być bardzo niedoskonałym narzedziem, ale rzadko mi sie udaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *