Wizyta w „Comedor”

Już kilka razy wspominałem, że w naszej parafii działa „comedor”, czyli stołówka dla dzieci. Każdego dnia 40-50, a czasem więcej dzieci może tutaj zjeść obiad. Prawie wszystkie te dzieci są z rodzin rozbitych, wychowywane przez samotne i często niezaradne życiowo matki. Takie obiady ratują sytuację, żeby nie powiedzieć, że ratują życie.

W piątek, 27 kwietnia, mieliśmy wizytę. Goście, którzy przyjechali z Argentyny, byli przedstawicielami fundacji, które pomagają w podobnych dziełach. Miło było patrzeć jak bardzo podobał im się nasz ośrodek. Chodzi nie tyle o miejsce, ale bardziej o organizację i o pracę woluntariuszek, które każdego dnia dają jedzenie i miłość tym dzieciom.

Kto wie, może z tej wizyty coś dobrego jeszcze wyniknie na przyszłość.

 

One thought on “Wizyta w „Comedor”

  1. To jest wyniki nieodopowiedzialnego rodzicielstwa.
    Moze byc jeszcze wynik Guerra de la Triple Alianza (1864-1870). Paragwaj „postawil sie” Argentyni, Brazylii i Urugwajowi. W wyniku tej wojny zginela wiekszosc populacji tego kraku. Straty wynosily ponad 50% populacji i byc moze nawet 90% populacji meskiej. Od tamtego czasu zostala zachwiana proporcja plci i przez wiele lat (byc moze do dzisiaj), jest wiele wiecej Kobiet niz mezczyzn. To pewnie wyjasnia dlaczego jest wiele samotnych matek: wiele Kobiet nie moze spodziewac sie malzenstwa, bo mezczyzni sa juz „zajeci”” 2/3 populacji to byly Kobiety, a 60% mezczyzn mialo ponizej 15 lat. Dzieki conkubinatowi i nieformalnej poligamii, populacja Paragwaju odrodzila sie. Te dwa zjawiska byly tolerowane przez Kosciól Katolicki. Pewnie do dzisiaj istnieje czesciowo tradycja nieformalnych zwiazków i nieformalnego rodzicielstwa.
    Choc nie wszystko to tlumaczy, bo zjawisko nieodpowiedzialnego rodzicielstwa jest obecne w calej lub prawie calej Ameryce Lacinskiej. Podejrzewam, ze to wynik powierzchownego rozumienia chrzescijanstwa. W Meksyku do niedawna wielu mezczyzn mialo kilka Kobiet w kilku róznych miejscach: czesto to byli ci sami ludzie, którzy 12go grudnia szli na pielgrzymke z okazji dnia Virgen de Guadalupe.
    Moje doswiadczenie sugeruje (choc nie jestem 100% pewien, bo nie robilem badan na ten temat), ze w Ameryce Lacinskiej zdrowe malzenstwa zawsze byly w mniejszosci, a niektórym podobalo sie, ze ludzie sie rozmnazaja, mimo ze bylo to rozmnazanie nieodpowiedzialne. Teraz mamy tego konsekwencje.
    Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *