Dywan dla Jezusa

W Paragwaju święto Bożego Ciała obchodzi się nie w czwartek, ale zostało przeniesione na niedzielę. Tak więc jutro Boże Ciało, a dziś wieczorem zgodnie z tutejszą tradycją przygotowany został dywan z kwiatów. Pod tym dywanie jutro przejdzie kapłan z Najświętszym Sakramentem rozpoczynając procesję Bożego Ciała.

Dziś, gdy przyszedłem do kościoła z aparatem fotograficznym w ręku, wiele osób wspominało jak rok temu przed Bożym Ciałem robiłem zdjęcia, a parafianie patrzyli na mnie z zaciekawieniem kim jest ten nowy ksiądz. Było to bowiem krótko po moim przyjeździe do Guarambaré i oczywiście nie potrafiłem się porozumieć. Zostawał tylko uśmiech.

Dziś znów z zachwytem towarzyszyłem w układaniu kwiatów. Niesamowite jest to, że nikt się nie śpieszy. Każdy listek jest odrywany oddzielnie i oddzielnie kładziony. A wszystko to odbywa się w sympatycznym gwarze, śmiechu, gadaninie… Atmosfera jest jednak nie do podrobienia!

Niech nikogo nie dziwią te czapki i kurtki. Tu jest późna jesień, prawie zima. Temperatura spadła wieczorem do 12, plus dwunastu stopni.

 

One thought on “Dywan dla Jezusa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *