Chiquitunga

W kulturze Ameryki Południowej każdy ma dwa nazwiska, do tego przynajmniej dwa imiona, a w praktyce i tak wszyscy używają jakiegoś pseudonimu. Znamy to zjawisko, choćby przypominając sobie o znanych piłkarzach jak Pele, Ronaldo, Mesi czy Ronaldinio. To ich pseudonimy, ich prawdziwe imiona i nazwiska często są nieznane nawet największym fanom.

To samo dotyczy Chiquitungi czyli pierwszej kobiety paragwajskiej, która jutro zostanie ogłoszona błogosławioną.

Jej prawdziwe imiona i nazwiska to Maria Felicia Guggiari Echeverria. Urodziła się 12 stycznia w roku 1925 w mieście Villarrica. Była wychowana w tradycyjnej, religijnej rodzinie. Jako nastolatka zangażowała się w Akcję Katolicką oraz była katechetką w parafii. (Tu katecheta nie oznacza dokładnie tego co w Polsce. W każdej parafii są dziesiątki katechetów i każdy z nich przygotowuje dzieci i młodzież do I Komunii czy Bierzmowania. Nie jest to jednak funkcja tak formalna jak u nas). Gdy miała 25 lat jej rodzice przeprowadzili się do Asunción. Tu także Chiquitunga angażowała się w katechizację oraz w posługę wobec chorych. 

Gdy miała 30 lat odczytała głos Bożego powołania i wstąpiła do klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych. W zakonie żyła tylko cztery lata. Zmarła w opinii świętości 28 kwietnia 1959 roku.

23 czerwca 2018 zostanie ogłoszona błogosławioną. Będzie drugą osobą z Paragwaju, po św. Roque González, wyniesioną na ołtarze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *