Alpha

Agnieszka, Natalia i Gosia oraz Antoni, Mateusz i Adam to przedstawiciele „Stowarzyszenia Alpha Polska”, których gościmy w Guarambaré od tygodnia. Przyjechali tu, aby wykonać swoją pracę misyjną, to znaczy zarazić „Kursem Alpha” chrześcijan mieszkających w Paragwaju. W ciągu minionego tygodnia poznawali realia Paragwaju i przeprowadzili szkolenie w naszej filii Uniwersytetu Katolickiego. W najbliższych dniach będą przeprowadzać spotkania w kościele parafialnym.

Czym jest „Alpha” można dowiedzieć się, jeśli dotychczas tego nie wiemy, odwiedzając na przykład stronę http://polska.alpha.org/

W poniedziałek, 17 września, towarzyszyłem naszym gościom w wyprawie do Redukcji Jezuickich. Spośród wielu redukcji, które znajdowały się na tym terytorium, odwiedziliśmy dwie, tzn. „Redukcję Trinidad” oraz „Redukcję Jesus de Tavarangue”. Poza tym znaleźliśmy czas, żeby zanurzyć nogi w wodzie na plaży w Encarnación oraz nacieszyć oczy w muzeum w dawnej Redukcji Jezuickiej Santa Maria de Fe.

Małgosia „Alpha” i Mateusz „Alpha” 🙂

Agnieszka i Antoni „Alpha” oraz o. Marek Wilk

Adam „Alpha” i Natalka „Alpha”

Jadąc w kierunku redukcji przejeżdżaliśmy przez miejscowość o nazwie Fram. Jest to miejsce, gdzie w 1927 roku przybyło około stu osób z Polski i podobna liczba osób z Ukrainy. Wspólnie zamieszkali i rozwijali tę miejscowość.

Odwiedziliśmy dziś cmentarz we Fram. Co krok są tu nazwiska polskie i ukraińskie.

oto widok ogólny na runy kościoła w Trinidad.

Tu odprawiliśmy dzisiejszą Mszę św.
To pobudza wyobraźnie, gdy się spróbuje wyobrazić to miejsce tysiące lat temu (zapewne dzungla) ..330 lat temu (wspólnota Indian Guarani), i teraz ,… ruiny, ale pełne życia.

Jak to możliwe, że w środku dżungli stworzono „mini miasta”, świetnie funkcjonujące społecznie i gospodarczo? … i jak to możliwe, że zniszczono je …”ot, tak” ???

„Alphowicze” i ja 🙂 … i Redukcje

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *