Feliz Navidad

Wszystkim, którzy zaglądają na ten mój blog, składam najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Niech Boże Dziecię błogosławi i obdarza potrzebnymi łaskami!
Radosnych i szczęśliwych świąt!

Jeśli chodzi o samo przeżywanie świąt Bożego Narodzenia, to powiem krótko, jest troszkę inaczej. To co w tej kulturze jest obowiązujące to szopka. Tak więc w każdym domu i w każdej instytucji pojawiły się szopki. Niekóre już na początku adwentu. Choinki, oczywiście sztuczne, też są, ale zdecydowanie nie są tak obowiązkowe jak w Polsce. Różnica zasadnicza, patrząc z polskiego punktu widzenia, to wieczerza wigilijna. Oczywiście w paragwajskich rodzinach nie ma tych wszystkich znanych nam tradycji. Tu wigilijna kolacja to po prostu dobre asado zjadane przed północą.

Kilka dni temu byłem u dentysty. Na końcu wizyty zaproponował mi termin wizyty następnej: „Środa, 26-go. Będzie pasowało?” Na końcu języka już miałem: „ależ to drugi dzień świąt”, ale powstrzymałem się, bo …drugiego dnia świąt tutaj nie ma.


2 thoughts on “Feliz Navidad

  1. Dla Księdza również wszystkiego dobrego pierwszej gwiazdki na niebie przy wigilijnym stole i niech z kolędą przypłyną życzenia zdrowia, wytrwałości, miłości Małej Dzieciny oraz wszelkiej obfitości. Życzy Justyna z Krosna

  2. Błogosławieństwa Bożego i codziennych narodzin Jezusa w sercu … oraz łagodnej obsługi dentystycznej w drugi dzień świąt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *