Matka Boża pod krzyżem

„Matka Boża pod krzyżem”, czy „Matka Boża Bolesna” tak się nazywa w tutejszej tradycji ostatni piątek Wielkiego Postu przed Wielkim Piątkiem. W tym dniu tradycyjnie odprawiana jest Droga Krzyżowa. W naszej parafii ta Droga Krzyżowa odprawiana jest na ulicach Guarambaré, a przygotowuje ją młodzież z JUFRY, czyli „Młodzież Franciszkańska”.

W tym roku stacje Drogi Krzyżowej odbiegały od tych tradycyjnych, które znamy z naszych kościołów, a były to takie stacje, jakie rozważano podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Rozważania przedstawiały dialog św. Franciszka z cierpiącym Chrystusem.

Figura Matki Bożej Bolesnej, która zostaje wyjęta z kościelnego muzem tylko na te szczególne dni. Od dziś do Poranka Niedzieli Zmartwychwstania ta figura jest obecna przed ołtarzem. Wielu wiernych przychodzi do kościoła specjalnie przez wzgląd na tę Matkę Bożą Cierpiącą.
„Urokiem” tej Drogi Krzyżowej jest to, że żołnierze czują się w obowiązku skatować Jezusa solidnym biczowaniem. Szczerze mówiąc, momentami chce się krzynąc: „bez przesady, dajcie sobie spokój”, ale jakoś tak jest, że robiąc ten spektakl Drogi Krzyżowej w tym biczowaniu chcą być wierni faktom 🙁
Pies w kościele, to w Paragwaju norma. Nie ma Mszy, żeby jakiś pies nie był obecny 🙂 Ten, który przyszedł na zakończenie Drogi Krzyżowej bardzo polubił św. Franciszka.
A to bonus …. Wczoraj udało mi się pstryknąć kardynałka, ptaszka, którego dość często widzę, ale którego nie jest łatwo sfotografować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *