Centralna Liga Sportowa

Uczestniczyłem dziś w inauguracji sezonu piłki nożnej.
Ktoś w Guarambare był bardzo cwany i 8 lutego 1948 zarejestrował w sądzie „Centralną Ligę Sportową”. Bądźmy szczerzy i uczciwi…. Guarambare to nie jest ani żadna metropolia, ani nawet miasto znane i ważne w Paragwaju. Jednak posiada „Centralną Ligę” !!!! A tutaj piłka nożna jest bardzo, ale to bardzo ważna!

Paragwaj nie ma tak jak w Polsce: Ekstaklasy, I i II ligi. Tu istnieje Liga A .. a potem .. chaos!!! Każde miasto, miasteczko ma swoją ligę.
Dotarłem na stronę internetową paragwajskiego futbolu i okazuje się, że takich lig jest ponad 150 !!!

Piłka nożna ma tutaj znaczenie większe niż możemy to sobie wyobrazić. Jest ważna jak religia. Można usłyszeć czasem, że kościół (wiara, religia) jest dla kobiet, a piłka nożna jest dla mężczyzn! Mężczyźni czują się zupełnie usprawiedliwieni, że nie chodzą do kościoła, ponieważ chodzą na mecze swojej drużyny.

Guarambare ma około 40 tysięcy mieszkańców i ma …. 13 drużyn. I jest dumą i obowiązkiem kibicować którejś drużynie! Ludzie ogromnie wiążą się ze swoimi drużynami. Nieraz zdarza się, że gdy odbywa się pogrzeb, to trumna wnoszona do kościoła jest przykryta flagą klubu piłki nożnej, z którym związany był zmarły.

Jak widać na zdjęciach poniżej inauguracja nowego sezonu to bardzo kolorowe i radosne wydarzenie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *