Uroczystości w Areguá

3, 4 i 5 października w naszej misji w Areguá odbyły się bardzo piękne i bardzo ważne uroczystości.

W sobotę, 3-go października odbyła się konsekracja kościoła i ołtarza, i ogłoszenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Historia tego dzieła, w wielkim skrócie, jest następująca. W 1986 do Paragwaju przybył o.Rufin Orecki i rozpoczął pracę w Archidiecezji Asunción. Jednocześnie zaczął zakładać wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej oraz szerzyć kult Miłosierdzia Bożego. Dwa lata później otrzymał teren w Areguá na którym postanowił stworzyć centrum kultu Miłosierdzia Bożego.

Od 2002 roku rozpoczęło się intensywne zbieranie funduszy na budowę sanktuarium. W roku 2005 przyjechał do Paragwaju o. Marek Duda, który stał się najbliższym współpracownikiem o. Rufina. 26 lipca 2008 arcybiskup Pastor Cuquejo położył kamień węgielny pod budowę świątyni. W 2015 roku zakończone zostały pracę z kopułą świątyni. W 2015 ojciec Rufino Orecki zmarł, ale oczywiście jego dzieło trwa i się rozwija. W 2020 znany paragwajski artysta Koki Ruiz wykonuje ołtarz główny i elementy wystroju świątyni. Wreszcie, 3 października 2020 arcybiskup Edmundo Valenzuela konsekruje kościół i ogłasza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

W niedzielę, 4-go padziernika, w uroczystość św. Franciszka, odbyły się święcenia kapłańskie naszego współbrata Wildo José Bogarin. Jest on drugiem „owocem”, drugim kapłanem, trzydziestu kilku lat naszej pracy misyjnej w Paragwaju. „Cheito”, bo tak się o nim powszechnie mówi, gdy miał 15 lat zaczął pomagać jako woluntariusz przy porządkowaniu terenu pod przyszłe sanktuarium, następnie w 2011 roku wstąpił do naszego Zakonu i teraz osiągnął cel jakim jest kapłaństwo. Dla naszej wspólnoty misyjnej jest to wielka, wielka radość. Święceń kapłańskich udzielił biskup Gabriel Narciso Escobar.

Trzecim akordem było święto św. Faustyny, apostołki Bożego Miłosierdzia. Tego dnia „święży” kapłan odprawił w nowo ogłoszonym sanktuarium swoją pierwszą Mszę świętą. Kazanie wygłosił o. Marek Duda, który przez kilkanaście lat towarzyszył jego życiu i powołaniu.

Wszystko w tych dniach odbywało się w rygorach pandemii, ale maseczki, dystans społeczny, mycie rąk i wszelkie inne ograniczenia nie zabiły tych tak ważnych i pięknych wydarzeń. Zostaną dla naszej misji w Paragwaju wydarzeniami historycznymi.

Poniżej zdjęcia z konsekracji kościoła

Tu spoczywa założyciel misji i sanktuarium o. Rufin Orecki.
ołtarz autorstwa Koki Ruiz.
Nawet maseczki są z Jezusem Miłosiernym
o. Marek Duda, budowniczy kościoła i kustosz sanktuarium
Kształt świątyni nawiązuje do teksu z Księgi Wyjścia (33,7) gdzie Mojżesz buduje namiot spotkania z Bogiem.
Jesteśmy w Paragwaju, a …proszę powiększyć i przeczytać napis na obrazie.
W ołtarzu zostały złożone relikwie bł. Michała Tomaszka, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz bł. María Felicia de Jesús Sacramentado.

Poniżej zdjęcia z drugiego dnia, czyli ze święceń kapłańskich.

Cheito i jego mama.
namaszczenie dłoni olejem.

Fotografie z trzeciego dnia, gdy świętowaliśmy dzień świętej siostry Faustyny i pierwszą Mszę św. padre José Cheito !

3 thoughts on “Uroczystości w Areguá

 1. Byłem na mszy 21 08 2021 , z udziałem Ojca Tafeusza w Krośnie u Franciszkanów, z uśmiechem i wielką empatią opowiedział o misjach w Paragwaju. Zaciekawiony poszukałem informacji. Na zdjęciach poznałem historię miski i kościoła budowanego pw.Miłosierdzia …..,
  Gratuluję tych osiągnięć i z wielką sympatią oglądam tę wspólnotę , podziwiam wysiłek jali włożyli w budowę tego pięknego Kościoła .
  Księdzu Tadeuszowi i wszystkim parafianom tamtejszej Wspólnoty życzę SZCZĘŚĆ BOŻE ! ! !
  Krosno. Polska .

 2. Byłem na mszy 21 08 2021 , z udziałem Ojca Tafeusza w Krośnie u Franciszkanów, z uśmiechem i wielką empatią opowiedział o misjach w Paragwaju. Zaciekawiony poszukałem informacji. Na zdjęciach poznałem historię misji i kościoła budowanego pw.Miłosierdzia …..,
  Gratuluję tych osiągnięć i z wielką sympatią oglądam tę wspólnotę , podziwiam wysiłek jali włożyli w budowę tego pięknego Kościoła .
  Księdzu Tadeuszowi i wszystkim parafianom tamtejszej Wspólnoty życzę SZCZĘŚĆ BOŻE ! ! !
  Krosno. Polska .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *