Prawie zima

Chwilę temu oglądałem w telewizji program informacyjny, w który mówili między innymi o tym, że w Asunción i okolicach otwarto 6 ośrodków nagłej pomocy dla dzieci cierpiących z powodu zimna.

Tak, tak, tak!!! W Paragwaju trzeba ratować ludzi z powodu zimna! Bo w ostatnich dniach temperatury znacznie się obniżyły, co można zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu.

Mieszkając w Polsce, 10 czy 12 stopni w nocy nie robi wrażenia wielkiego chłodu. Jednak tutaj jest inaczej. Z powodu dużej wilgotności w powietrzu te temperatury są rzeczywiście dokuczliwe. A jeśli wziąć pod uwagę, że przecież tu nie ma w domach żadnego ogrzewania, to uwierzcie …. brrrrrr, jak zimno.

W ostatnich kilku dniach ludzie przychodzą do kościoła  w grubych kurtkach i czapakch, i pytają tylko jak to możliwe, że w Polsce zimą są temperatury poniżej zera stopni.

I choć to dopiero jesień, a zima zacznie się za miesiąc, chyba trzeba zawołać: „byle do lata!”

* * *

A druga wiadomość z dzisiejszego dnia jest taka, że zdałem zgzamin na prawo jazdy!

Od kilku dni mam dokument pobytu w Paragwaju więc mogę w końcu wyrobić tutejsze prawo jazdy. Poszedłem do Urzędu Miasta z kolegą, który mieszka tu 20 lat i było to bezcenne zobaczyć jego minę, gdy powiedzieli mi, że muszę zdać egzamin. Dotychczas wystarczyło wypełnić wniosek i zapłacić.

Udało mi się jednak odpowiedzieć na dwadzieścia pytań i jutro powinienem mieć paragwajskie prawo jazdy.

Swoją drogą znaków drogowych jest tu mało i w dodatku są inne niż u nas. Dla przykładu, co to za znaki?

Moje pierwsze skojarzenia były, że to ZAKAZ skrętu w lewo czy w prawo. Tu jest to INFORMACJA, że w lewo bądź w prawo można skręcać 🙂

One thought on “Prawie zima

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *