Zima

Zima nie wszędzie wygląda tak samo. Marzeniem wielu paragwajczyków jest zobaczyć choć raz w życiu śnieg, a zapytani w sondach ulicznych czy wolą gorąco czy chłód, bez wahania odpowiadają, że wolą zimno. Ale kiedy chłód rzeczywiście przychodzi wówczas jest tragedia.

Tydzień temu było rzeczywiście zimno. Temperatury nad ranem spadały w okolicę zera, tak więc dało się zobaczyć takie zjawiska.

Fotografie zrobione przez s. Elżbietę.

Na szczęście to już przeszłość i temperatury wróciły do paragwajskiej normy 🙂 Jak na środek zimy to raczej jest przyjemnie.

Środek zimy nie przeszkadza też niektórym drzewom i krzewom w ich wegetacji. Niektóre właśnie teraz kwitną.

Kwitnące drzewo mango.
Kwiaty mango nie wyglądają jakoś rewelacyjnie.
Dzięki komentarzowi już wiem, że to się nazywa „Hibiscus rosa-sinencis”, czyli ” Ketmia róża chińska”. Dziękuję za podpowiedź.
Tak pięknie kwitną jakieś krzewy, których nie potrafię nazwać.
To kwitnąca dracena, nazywana tutaj „wodnym kijem”.
Kwiat bananowca i kiść bananów.

3 thoughts on “Zima

  1. Mango, Hibiscus rosa-sinencis i banan pochodzą z Azji, ale są uprawiane w prawie całej Ameryce Łacńskiej.
    Pozdrawiam

  2. Wierzyć się nie chce w takie zimno w Paragwaju! Ciekawi mnie w jakich butach teraz większość chodzi w Paragwaju. Pamiętam, że na wystawach sklepów były kozaki w zeszłym roku. Pytanie stąd, że w Andach boliwijskich i peruwiańskich, gdzie temperatura regularnie spada grubo poniżej zera, miejscowi mimo takich okoliczności przechadzają się w sandałach. Czasem w skarpetach i sandałach.

    1. Ku mojemu zaskoczeniu ludzie mają ciepłe, zimowe ubrania. Ciepłe buty, czapki, szaliki, kurtki. Używają ich 6 czy 8 razy w roku ale mają. Tylko niektóre panie skarżyły mi się, że używają tych rzeczy rzadko więc nie kupują nowych i muszą co roku chodzić w tym samym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *